Istorie Aprilie 13, 2014

Biserica  din satul Cârligi  poartă hramul „Sfinţilor  Trei  Ierarhi Vasile, Grigorie  si  Ioan”. Satul  Cârligi şi-a luat  numele  de  la boierul  Rosetti  Bălănescu  căruia  i  se  spunea  și  Cârligeanu. Satul se mărgineşte  spre N  cu  satele   Duşeşti,  Soci, iar spre S, cu  satul  Şerbeşti, care azi poartă denumirea de    Ştefan  Cel  Mare. Satul  este  aşezat  pe  un  şir  de  dealuri: Holm  și  Movila.

În  Cârligi  se  află  biserica  parohială,  fostă  mănăstire  grecească, clădită  la 1827. Tradiţia  spune  că  şi  Ştefan  Cel  Mare  ar  fi  clădit  pe  aceste   locuri o biserică  din  lemn, între anii 1457-1459, care  mereu  a  fost  renovată, dar   probabilitatea   e  mică.

Este construită din piatră şi cărămidă pe o suprafaţă de 300 de m². Acoperişul este din tablă galvanizată. Construcția este în genul acelor lăcaşuri de cult care la nevoie pot sluji şi ca mijloc de apărare, biserica de la Cârligi prezintă izbitoare similitudini cu cea de la "Palatul Cnejilor", având planul în formă de cruce şi turnul-clopotniţă alipit pe latura de V, asemenea bisericilor din secolul al XVII-lea. Ca şi la Şerbeşti, absidele laterale sunt marcate la exterior prin rezalite dreptunghiulare, în timp ce absida altarului are formă semicirculară. Clopotniţa este situată deasupra pridvorului, care e acoperit cu o calotă sferică şi are spre S o deschidere crenelată ce trădează (ca şi la "Palatul Cnejilor") unele caracteristici defensive ale construcţiei.

Bolţile pronaosului şi naosul sunt sprijinite pe arce, prelungite în consolă pe zidurile laterale. Între cele două încăperi ale navei, o arcadă masivă sprijinită lateral pe doi pilaştri ne determină să credem că în forma iniţială a bisericii se aflau aici şi două coloane în genul celor de la Buhalniţa.

Toate aceste elemente ne obligă să atribuim monumentul secolului al XVII-lea şi să acceptăm afirmaţiile celor ce susţin că el ar fi fost construit în anul 1660 de către Iordache Cantacuzino.

La  intrarea  în  biserică, mai  precis  în  pronaos  se  află  înmormântat  fiul  boierului  Costache  Rosetti, Ioan Cantacuzino, decedat la 17 noiembrie 1830. Găsim câteva menţiuni despre faptul că lăcaşul de cult a fost refăcut de boierul Ion Cantacuzino al cărui mormânt se află în interiorul bisericii.

Între  preoţii  care  au  slujit  la  această  biserică  menţionăm  pe  părintii  Crocris, Stăcescu  Ioan  şi preotul  Eugen  Grigoriu  (1950-1985). Din  anul  1985  până în 2013 (august), a slujit  preotul  Nicolae Văideanu. Ca  dascăli  menţionăm  pe  Fuioagă Modest, Burduja Constantin și Huțanu Vasile.

Fiind declarată monument istoric, Biserica „Sfinţii Trei Ierarhi” figurează pe Lista Monumentelor Istorice, în baza Ordinului nr.2314/2004 al Ministerului Culturii şi Cultelor, la numărul de cod NT-II-a-B-10603. Ea va  dăinui încă multe veacuri pentru binele şi mândria credincioşilor satului Cârligi, din fosta comună Şerbeşti, azi comuna Ştefan cel Mare.

Cu data de 1 septembrie 2013 a fost numit ca preot paroh Cristian Tablan, alături de prezbitera Diana Elena.